O kratomu

Jak je to doopravdy s kratomem se dozvíte níže. Nejdříve bychom chtěli přiblížit náš oblíbený strom těm, kteří o něm nic neví.

Co je kratom?

(ve zkratce)

 

Kratom neboli Mitragyna Speciosa je tropický strom rostoucí v jihovýchodní Asii. Jeho listy se suší a následně rozemelou na jemný zelený prášek, který lidé užívají pro jeho účinky. Zajímavý je v tom, že v malých dávkách dodává energii, ostražitost a zlepšuje socializaci. Ostatně tak, jako všemi známá káva. Nicméně ve větších dávkách, kratom působí lehce sedativními účinky a uživatelé reportují uvolněnost, úlevu od bolesti nebo sníženou úzkost. Proto se kratom nejvíce využívá na dodání energie k práci nebo také na bolest.

 

Tento popis by měl velké většině lidí stačit, ale pokud jsme vás zaujali a chcete se dozvědět o kratomu více, čtěte dál.

 

Strom se řadí do čeledi kávovníků. Proto pravděpodobně můžete jak u kávy, tak u kratomu najít jisté souvislosti. Kratom obsahuje několik desítek alkaloidů, z nichž nejdůležitější je mitragynin a 7-hydroxymitragynin a společně můžou za většinu účinků, které jsme popsali výše. Kratom se po staletí využíval v Asii pro různé obřady, léčbu nemocí a hrál významnou roli v léčbě závislostí. V posledních letech se pro své kafi podobné účinky kratom stal populární po celém světe, hlavně v Americe a Evropě. Drcené listy se užívají několika způsoby. Nejvíce známý a praktikovaný způsob užití je prášek rozpuštěný v nějakém nápoji (voda, džus atd.). Dále je možné z kratomu udělat čaj, brát ho v tobolkách a polykat nebo dokonce podle některých zdrojů i kouřit. Jeho účinky se liší podle velikosti dávky, ale uživatel může počítat s 2 až 5 hodinami účinků, které se dostavují zhruba 10 minut po požití.

 

Druhy kratomu? Tady je krutá pravda

 

Ať už jste tady noví nebo se pohybujete v kratomové komunitě déle, tak jste pravděpodobně viděli prodejce nabízet široké spektrum druhů kratomu. Nejčastěji se rozlišují na pár základních barev podle žilek na listech (zelená, červená, bílá, zlatá a pravděpodobně najdete i další) a velké množství názvů jako „Maeng da“, „Bali“, „Sunda“, „Bentuangie“ a tak dále. Podle barev žilek většina obchodníků dále rozlišuje efekt, jaký by měl na člověka mít. Teď se prosím nadechněte.

 

To bohužel není vůbec pravda. Barva žilek nijak nesouvisí s účinky nebo finální barvou produktu. Myslíte, že by malé tenké žilky najednou barevně proměnily celý drcený list? Samozřejmě, že ne. Pravda je taková, že více než 95 % importovaného kratomu je z listů s červenou žílou. Pouze velmi malé množství listů má žilky bílé nebo zelené, a to většinou proto, že jsou ještě moc mladé. K tomuto faktu dále přispívá to, že nám vícero farmářů potvrdilo, že naprostá většina ne-li všechny listy mají červené žilky. A pokud se najde pár listů s jinou barvou žilek, je to jedno, protože se dávají dohromady se všemi ostatními listy. Indonésané dokonce listy s červenou žilkou preferují před listy s bílou a zelenou žilkou. Jak potvrdil doktor Chris McCurdy, mezi barvami není žádný rozdíl v kompozici nebo poměru alkaloidů. Všechny jsou z jednoho a toho samého stromu. Důležité je poznamenat, že je obrovský rozdíl mezi mladým listem a listem z mladého stromu. Pokud toto nerozlišíme, tak to chybně podporuje teorii o rozdílných účincích rozdílných barev. To znamená, že list z dospělého stromu bude mít mnohem větší obsah alkaloidů než listy z mladého stromu. A další barvy žil? Samozřejmě, že najdete i žluté žilky, nicméně je to jen odstín zelené a bíle dohromady. Proto najdete i listy s velmi tmavou červenou, které někteří prodejci nazývají fialová.

 

Jak je tedy možné, že máme kratom s rozdílnými odstíny? Barva výsledného prášku závisí jen na jedné věci, a to je zpracování listů. Níže vám popíšeme, jak se přibližně získává jaký „druh“ kratomu.

 

Zelená – listy se suší uvnitř bez přímého slunečního světla (většinou 1-2 dny) a pak chvíli venku na slunci (pár hodin)

Červená – listy se suší venku na přímém slunci, červený kratom se také dost často nechává kvasit, ale k tomu se ještě dostaneme

Bílá – velmi podobný proces jako u zelené, nechává se sušit déle (2-4 dny vevnitř, 5-7 hodin venku)

Žlutá / zlatá – většinou se jen mixuje, protože zpracování je náročné

 

Na obrázku níže můžete vidět prášek z listu ze 2 stromů, které rostou hned vedle sebe u řeky Kapuas. Omlouváme se za kvalitu, která vznikla překladem z originální fotky s anglickým popisem. Fotka odkazuje na originál.

 

 

Kratom processing

Děkujeme Chrisovi z TFH

Vnitřní sušení

1 – listy usušené uvnitř v policích

2 – listy sušené uvnitř zavěšené ve svazcích na provázku s minimálním dopadem UV záření a v klimatizované místnosti

3 – listy sušené uvnitř na provázku s minimem UV záření, ale bez klimatizace

 

Venkovní sušení

4 – usušeno venku v policích

5 – „bílý“ kratom, mix 1. a 4.

6 – usušeno venku v polici a následně ponecháno na slunci 7 dní, na začátku částečné kvašeno v průhledných sáčcích

Všechny pochází z 1 druhu listů, nicméně každý má trochu jiné účinky. A to vše jen díky tomu, jak byly listy zpracovány.

Teď je pravděpodobně ta nejlepší chvíle na to, vás poprosit, abyste nezačali lynčovat vaše oblíbené dodavatele a prodejce, protože jak už bylo dříve řečeno – dost možná taky neznají pravdu. A kdo by se jim divil. Nemáme radost, že každému novému členu kratomové komunity byly podány ty samé lži a mýty.

Pravděpodobně jste už uhodli, že i za tímto stojí peníze. Všechny tyto dezinformace se začali šířit z Indonésie, aby odběratelé odebírali více kratomu, protože více druhů čehokoliv se prodává násobně-krát více, než kdyby byl druh jeden. To vše nicméně nakonec vedlo k tomu, že jsme začali zkoušet nové způsoby zpracování a tak docílili opravdu rozdílných účinků a za to jsme moc rádi.

 

 

My osobně v Kratom Garden jsme se rozhodli přistoupit k celé této věci jinak a mimo to, že k vám chceme být naprosto upřímní, tak si dáváme tu práci, abychom nad procesem výroby měli co největší přehled a doručili vám o něco čistější a kvalitnější kratom, který si podle nás tato komunita zaslouží. Moc nás zajímá vaše zpětná vazba. Zkuste náš kratom a dejte nám vědět, co si myslíte, protože tohle je teprve začátek.

 

Konec první části.

 

Příště se podíváme, jak se zpracovává valká většina kratomu, která putuje k nám, podíváme se také na laboratorní testování, kterým se hrdě prodejci pyšní a také na praktiky Indonéských prodejců kratomu.

 

 

 

 

Zdroje a odkazy připojíme po dokončení celého článku.